Masaż klasyczny 

przeznaczony dla osób pragnących pozostać i cieszyć się zdrowiem przez jak najdłuższy czas. Jest to najpopularniejszy masaż, który w zależności od formy - intensywności może być leczniczy, relaksacyjny, pobudzający. Jednym z celów masażu jest poprawienie psychofizycznego stanu pacjenta.

W zależności od sytuacji masaż klasyczny może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego. Masaż klasyczny należy do grupy masaży leczniczych, a więc działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy.

 

Masaż bańkami 
jest odmianą terapii podciśnieniowej i stanowi odwrotność terapii uciskowej. Jego podstawą jest wykonanie podciśnienia we wnętrzu bańki oraz zassanie skóry i tkanki podskórnej. W masażu bańkami mamy do czynienia z dwojakiego rodzaju oddziaływaniem: mechanicznym i odruchowym. Masaż intensywnie stymuluje tkankę podskórną i wyraźnie poprawia stan mało elastycznej skóry, dzięki podciśnieniu jakie wytwarza się w trakcie kontaktu skóry z bańką.

Masaż ten pobudza krążenie krwi i płynów ustrojowych, pomaga pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii oraz toksyn z organizmu. W wyniku przyspieszenia przemiany metabolicznej, następuje redukcja tkanki tłuszczowej. Ma nieocenioną moc w kuracji antycellulitowej.

 

Masaż bańką chińską stosuje się w celu:

 • wymodelowania sylwetki
 • podniesienia pośladków
 • zrelaksowania organizmu
 • usunięcia toksyn z organizmu
 • usunięcia cellulitu

 

Drenaż limfatyczny 
jest zabiegiem, którego celem jest przyspieszenie i usprawnienie krążenia chłonki. Służy on likwidacji obrzęków, wysięków limfatycznych. Drenaż stosowany może być jako masaż ogólny, ale też jako zabieg kosmetyczny np. twarzy. Jest również leczeniem wspomagającym po chirurgicznym usunięciu węzłów chłonnych np. przy mastektomii, usunięciu węzłów pachwinowych. Połączony z kompresjoterapią (bandażowaniem) stanowi główną formę terapii obrzęków.

 

Stawianie baniek
Bańki nie służą tylko do masażu, lecz w przeszłości stosowane były przez nasze babcie do zwalczania infekcji. Metoda choć może wydawać się przestarzała, to do dzisiaj ma wielu zwolenników. Kuracja bańkami zastosowana odpowiednio wcześnie bywa niekiedy bardziej skuteczna od farmakologicznej (np. antybiotykowej) i często ją zastępuje. W schorzeniach wirusowych, z natury niewrażliwych na antybiotyki, daje nadspodziewanie dobre wyniki. W tradycji europejskiej bańki wykorzystywane są jako skuteczna pomoc w przypadku ostrych i przewlekłych infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych oraz astmy oskrzelowej.

 

Okłady borowinowe
Zabieg polega na obłożeniu ciała borowiną, która jest rodzajem torfu zawierającym składniki organiczne m.in. kwasy huminowe, bituminy, białka, aminokwasy, żywice i woski, nie rozłożone składniki roślin oraz składniki nieorganiczne – mineralne. 

Podczas zabiegu następuje pobudzenie krążenia krwi, przyspieszenie tętna, zaczerwienienie skóry, przejściowy spadek ciśnienia krwi, przyspieszenie procesów przemiany materii oraz oddziaływanie przeciwzapalne składników borowiny. 

 

Niektóre wskazania w lecznictwie:

 • przewlekłe zmiany zwyrodnieniowe oraz reumatoidalne
 • stany pourazowe w narządzie ruchu
 • przykurcze mięśni
 • reumatyzm tkanek miękkich
 • przewlekłe zespoły bólowe kręgosłupa

 

Zabiegi z wykorzystaniem borowiny znajdują zastosowanie nie tylko w lecznictwie, ale również w kosmetyce.

Wskazania w kosmetyce:

 • zabiegi pielęgnacyjne na ciało
 • zabiegi antycellulitowe

  

Zabiegi parafinowe

„Parafina zawiera naturalne substancje natłuszczające. Chociaż sama nie nawilża, to po nałożeniu na skórę tworzy powłoczkę, która zatrzymuje w niej wilgoć. Parafina długo utrzymuje ciepło i powoli przekazuje je Twojemu ciału.  

Otwiera pory skóry i wspomaga krążenie, przez co poprawia wchłanianie substancji zawartych w preparatach pielęgnacyjnych. Po zabiegu skóra staje się miękka i elastyczna.

 

Poradzi sobie nawet z szorstka skórą na łokciach i kolanach i stopach.

Ponadto ciepła parafinowa kąpiel wspaniale rozgrzewa przemarznięte dłonie i stopy. Ciepło poprawi krążenie, ogrzeje i rozluźni mięśnie oraz ukoi bolące stawy po chłodach jesiennego dnia.”  

 

Aerozoloterapia

jest metodą leczniczą polegającą na stosowaniu różnych rodzajów inhalacji zwanych również wziewaniami.

Celem inhalacji jest poprawa funkcji układu oddechowego poprzez wprowadzenie do niego odpowiedniego aerozolu.