FIZYKOTERAPIA

Elektroterapia jest dziedziną fizykoterapii, która wykorzystuje przepływ prądu jako bodziec leczniczy. Jej celem jest między innymi poprawa ukrwienia, zmniejszenie napięcia mięśniowego, złagodzenie bólu. Leczenie objawów schorzeń m.in. układu ruchu i neurologicznych za pomocą różnego rodzaju prądów leczniczych, w którym wykorzystuje się do zabiegów prąd stały, modulowane prądy średniej częstotliwości oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości.

 

 W naszym gabinecie skorzystają Państwo z następujących zabiegów:

  • Jonoforeza
  • Diadynamik
  • Elektrostymulacja
  • Prądy interferencyjne
  • Tens 
  • Prądy Trawberta
  • Prądy Kotza
  • Tonoliza

 

Magnetoterapia polega na stosowaniu zmiennego pola magnetycznego o niskiej częstotliwości. Pod wpływem tego pola jony znajdujące się w komórkach ciała ulegają przemieszczeniom, powodując hiperpolaryzację błony komórkowej. Przynosi to wzmocnienie przemiany materii, szczególnie podczas zachodzących procesów energetycznych i wzmaga wykorzystanie tlenu przez komórkę. Poprawione ukrwienie w komórce podczas działania pola magnetycznego wywołuje podniesienie ciśnienia potencjału tlenu.

 

Laseroterapia jest leczeniem promieniami lasera, które doprowadzają energię o podwyższonym natężeniu w głąb skóry. Laseroterapia daje znakomite efekty terapeutyczne oraz szeroki zakres zastosowań. Zabiegi są bezbolesne, przyjazne dla pacjenta. Laseroterapia działa między innymi przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przyspiesza regenerację nerwów oraz rozkurczowe.

 

Ultradźwięki są to fale akustyczne o częstotliwości drgań wyższej niż zakres słyszalności ucha ludzkiego. Drgania przenosząc się z jednej cząsteczki na następne wywołują powstanie podłużnej fali mechanicznej, co powoduje tzw. mikromasaż tkanek. Pod wpływem działania ultradźwięków związki koloidalne w tkankach ulegają rozbiciu na mniejsze cząsteczki, lub dochodzi do ich łączenia. Wzrasta szybkość reakcji chemicznych i nasilają się procesy utleniania, poprawia się ukrwienie. 

Skuteczne efekty przynosi również ultrafonoforeza czyli bezpośrednie wprowadzenie leku za pomocą ultradźwięków w leczoną okolicę. Leki dają dodatkowy efekt leczniczy wnikając z ultradźwiękami poprzez skórę do głębiej położonych warstw.

 

Światłoterapia dział fizykoterapii wykorzystujący wpływ światła na organizm za pośrednictwem promieniowania podczerwonego, widzialnego i ultrafioletowego. Do najpopularniejszej terapii światłem wykorzystuje się lampę Sollux, która znalazła zastosowanie w profilaktyce jak i wspieraniu procesu leczenia pacjentów z różnymi problemami medycznymi. Lampa Sollux działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, obniża napięcie mięśniowe i powoduje uczucie odprężenia. Jest to skuteczny zabieg rozgrzewający.

 

Kinezjotaping jest metodą terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała specjalnymi plastrami. Stosowane plastry nie są nasączone żadną substancją leczniczą, nie mają w składzie leków przeciwbólowych, czy przeciwzapalnych, nie uczulają i są wodoodporne. 

Kinezjotaping jest bardzo skuteczny w doleczaniu wszelkich zespołów bólowych i przeciążeniowych między innymi takich jak:

  • w bólach kręgosłupa,
  • w niestabilności stawów, uszkodzeniach mięśni i więzadeł,
  • w bólach kolan (np. dolegliwości ze strony stawu rzepkowo-udowego),
  • w stanach po skręceniach i zwichnięcia stawów,
  • przy paluchu koślawym (Hallux valgus),
  • dla podniesienia sprawności i wydolności a także dla zmniejszenia ryzyka kontuzji podczas uprawiania sportu,

 

MASAŻE

 

Masaż klasyczny 
przeznaczony dla osób pragnących pozostać i cieszyć się zdrowiem przez jak najdłuższy czas. Jest to najpopularniejszy masaż, który w zależności od formy - intensywności może być leczniczy, relaksacyjny, pobudzający. Jednym z celów masażu jest poprawienie psychofizycznego stanu pacjenta.

W zależności od sytuacji masaż klasyczny może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego. Masaż klasyczny należy do grupy masaży leczniczych, a więc działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy.

 

Masaż bańkami 
jest odmianą terapii podciśnieniowej i stanowi odwrotność terapii uciskowej. Jego podstawą jest wykonanie podciśnienia we wnętrzu bańki oraz zassanie skóry i tkanki podskórnej. W masażu bańkami mamy do czynienia z dwojakiego rodzaju oddziaływaniem: mechanicznym i odruchowym. Masaż intensywnie stymuluje tkankę podskórną i wyraźnie poprawia stan mało elastycznej skóry, dzięki podciśnieniu jakie wytwarza się w trakcie kontaktu skóry z bańką.

Masaż ten pobudza krążenie krwi i płynów ustrojowych, pomaga pozbyć się zbędnych produktów przemiany materi. W wyniku przyspieszenia przemiany metabolicznej, następuje redukcja tkanki tłuszczowej. Ma nieocenioną moc w kuracji antycellulitowej.

 

Masaż bańką chińską stosuje się w celu:

  • wymodelowania sylwetki
  • podniesienia pośladków
  • zrelaksowania organizmu
  • usunięcia cellulitu

Masaż miodem
Podczas masażu miodem pobudzeniu ulega krążenie krwi oraz limfy, wzmocnione zostają naczynia krwionośne, a skóra staje się bardziej jędrna. Dzięki właściwością detoksykacyjnym oczyszcza z toksyn skórę, tkankę podskórną, mięśnie oraz narządy. Wspomaga pracę gruczołów łojowych i tym udrożnia pory na skórze. Ze względu na swoją intensywność, rozbija tkankę tłuszczową, dlatego stosowany jest, jako masaż wyszczuplający bądź antycellulitowy. Zalecany jest również u osób otyłych lub poddanych wcześniejszej kuracji odchudzającej, borykającymi się z rozstępami.

Drenaż limfatyczny 
jest zabiegiem, którego celem jest przyspieszenie i usprawnienie krążenia chłonki. Służy on likwidacji obrzęków, wysięków limfatycznych. Drenaż stosowany może być jako masaż ogólny, ale też jako zabieg kosmetyczny np. twarzy. Jest również leczeniem wspomagającym po chirurgicznym usunięciu węzłów chłonnych np. przy mastektomii, usunięciu węzłów pachwinowych. Połączony z kompresjoterapią (bandażowaniem) stanowi główną formę terapii obrzęków.

 

Stawianie baniek
Bańki nie służą tylko do masażu, lecz w przeszłości stosowane były przez nasze babcie do zwalczania infekcji. Metoda choć może wydawać się przestarzała, to do dzisiaj ma wielu zwolenników. Kuracja bańkami zastosowana odpowiednio wcześnie bywa niekiedy bardziej skuteczna od farmakologicznej (np. antybiotykowej) i często ją zastępuje. W schorzeniach wirusowych, z natury niewrażliwych na antybiotyki, daje nadspodziewanie dobre wyniki. W tradycji europejskiej bańki wykorzystywane są jako skuteczna pomoc w przypadku ostrych i przewlekłych infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych oraz astmy oskrzelowej.

 

Okłady borowinowe
Zabieg polega na obłożeniu ciała borowiną, która jest rodzajem torfu zawierającym składniki organiczne m.in. kwasy huminowe, bituminy, białka, aminokwasy, żywice i woski, nie rozłożone składniki roślin oraz składniki nieorganiczne – mineralne. 

Podczas zabiegu następuje pobudzenie krążenia krwi, przyspieszenie tętna, zaczerwienienie skóry, przejściowy spadek ciśnienia krwi, przyspieszenie procesów przemiany materii oraz oddziaływanie przeciwzapalne składników borowiny. 

 

Niektóre wskazania w lecznictwie:

  • przewlekłe zmiany zwyrodnieniowe oraz reumatoidalne
  • stany pourazowe w narządzie ruchu
  • przykurcze mięśni
  • reumatyzm tkanek miękkich
  • przewlekłe zespoły bólowe kręgosłupa

 

Zabiegi z wykorzystaniem borowiny znajdują zastosowanie nie tylko w lecznictwie, ale również w kosmetyce.

Wskazania w kosmetyce:

  • zabiegi pielęgnacyjne na ciało
  • zabiegi antycellulitowe

  

Zabiegi parafinowe

„Parafina zawiera naturalne substancje natłuszczające. Chociaż sama nie nawilża, to po nałożeniu na skórę tworzy powłoczkę, która zatrzymuje w niej wilgoć. Parafina długo utrzymuje ciepło i powoli przekazuje je Twojemu ciału.  

Otwiera pory skóry i wspomaga krążenie, przez co poprawia wchłanianie substancji zawartych w preparatach pielęgnacyjnych. Po zabiegu skóra staje się miękka i elastyczna.

 

Poradzi sobie nawet z szorstka skórą na łokciach i kolanach i stopach.

Ponadto ciepła parafinowa kąpiel wspaniale rozgrzewa przemarznięte dłonie i stopy. Ciepło poprawi krążenie, ogrzeje i rozluźni mięśnie oraz ukoi bolące stawy po chłodach jesiennego dnia.”  

 

Aerozoloterapia

jest metodą leczniczą polegającą na stosowaniu różnych rodzajów inhalacji zwanych również wziewaniami.

Celem inhalacji jest poprawa funkcji układu oddechowego poprzez wprowadzenie do niego odpowiedniego aerozolu.

 

Kinezyterapia, gimnastyka lecznicza, ćwiczenia usprawniające 

to leczenie ruchem. Ćwiczenia umożliwiają uzyskanie maksymalnej poprawy utraconej funkcji, zabezpieczają przed wykształceniem nieprawidłowych wzorców ruchowych lub przywracają już utracone, przeciwdziałają wtórnym zmianom w układzie kostno-mięśniowym w postaci ograniczeń ruchu, zapobiegają powikłaniom w układzie krążenia i oddychania, które mogą wynikać z długotrwałego unieruchomienia.

Kinezyterapia najczęściej stosowana jest w schorzeniach i dysfunkcjach narządu ruchu, w zespołach bólowych kręgosłupa, po udarach mózgu , w niektórych chorobach układu oddechowego, w chorobach reumatoidalnych, przed i po porodzie. W większości, nawet drobnych urazów narządu ruchu, w których kinezyterapia nie jest podstawową formą leczenia, powinno się ją zastosować po zakończeniu leczenia podstawowego lub równolegle z nim.